Kluci, co nemají otce

Posted on Posted in Nezařazené
Včela dělnice
Včela dělnice

V úle žijí tři druhy včel. Největší skupinu tvoří včely dělnice. To jsou ty, co staví voskové dílo, létají pro nektar, pyl, propolis, z nektaru vyrábí pomocí enzymů med, který ukládají do buněk v plástu. Dále se starají o čistotu v úle, větrání, “kojení” a zahřívání mladého plodu a také o ochranu úlu před vetřelci. Práce mají dokonale rozděleny a pokud někde chybí pracovní síly, tak se vzájemně doplňují.

Královna matka
Královna matka

Královna matka – stroj na vajíčka

Další ne skupinou, ale jedincem je matka nebo chcete-li královna. Ta je v úle jen jedna. Má jen jedinný úkol – starat se o přežití celé kolonie kladením vajíček. Začíná již po zimním slunovratu, pomalu. S příchodem jara už klade víc a v hlavní sezóně naklade za den tolik vajíček, že jejich hmotnost v součtu převyšuje hmotnost samotné matky. Je to prostě stroj na vajíčka. Matka je krmena mladými včelami, vlastně kolem sebe má neustále svojí takzvanou svitu včel mladušek, které ji čistí a starají se o to, aby měla přísun potravy. Chcete vidět, jak se taková matka líhne? Tak klikněte SEM.

Chlupatí darmožrouti

Trubec
Trubec

Další skupinu tvoří trubci. Kluci chlupatí. Donedávna se obecně věřilo, že mají jen jedinný úkol a to je oplození mladých matek. Dnes již víme, že mají také podíl na zahřívání plodu, takže to nejsou jen takoví “darmožrouti”. Sami se totiž nenakrmí, nechávají se krmit od mladušek stejně jako královna. Co je však zajímavé, trubci se líhnou z neoplozených vajíček. Znamená to, že nemají otce, ale pouze matku. Jsou tak stoprocentními nositeli genů své matky. Matka nějak dokáže oddělit určitá vajíčka od spermatu, který má uložen ve spermiových váčcích v zadečku a klást tak neoplozená vajíčka. A dělá to velice ráda a ochotně. Pokud včely v úle vystaví takzvané trubčí dílo, je okamžitě zakladeno matkou. Matka se pak zdržuje ráda v blízkosti takového díla a klade v jeho blízkosti. Trubčí dílo je plást, který má o něco větší buňky, než obvykle. Z nej se pak líhnou trubci, kteří jsou větší než včely dělnice.

Napsat komentář