Rok 2018 je rokem hojnosti. Již od brzkého jara vše kvetlo jako o závod. Zaznamenali jsme dokonce snůšku z jív, které jsou pro včely zdrojem především pylu. Letos však daly jívy i dost nektaru, což se projevilo tím, že včely začaly brzy stavět voskové dílo. Dalším pozitivem bylo i to, že se brzy začaly plnit medné plásty zásobami, tedy medem, který jsme letos vytáčeli poprvé 17.5.
Řepka byla letos lakomá
Řepka je v našich podmínkách hlavní snůškovou rostlinou. Letos vykvetla na mnoha místech brzy, u nás kvetla společně s ovocnými stromy v polovině dubna. Vzhledem k tomu, že byl duben tentokrát velice suchý, řepka nemedovala a včely na ní moc nelétaly. Projevilo se to na barvě květového medu, který je letos tmavší než obyčejně a má výraznější pylovou chuť. Lžička tohoto medu denně v zimních měsících působí jako prevence proti pylovým alergiím, kterými z jara trpí část populace. Takže pokud patříte do této skupiny, můžete to vyzkoušet a pak se ozvat, jestli to pomohlo.
Sucho a zase sucho
Prý nás čekají období sucha. To není moc dobrá zpráva pro nás včelaře, ale ani pro zemědělce. Jak jsem již napsal výše, řepka nemedovala kvůli suchu a nemedoval bohužel ani akát, který letos rozkvetl opravdu nevídaným způsobem. Vůně akátu je famózní a já bych pod ním vydržel sedět celý den. Ovšem díky suchu ani akát u nás moc nedal.
A jak to tedy letos vypadá s medem?
Letos hodnotím medný výnos jako podprůměrný. Zatím. Květový med je na našich stanovištích letos tvořen zejména nektarem z ovocných stomů, jívy, maliny a ostružiny. Hodně medu jsme již zpastovali a pastovaný med má letos mírně tmavší odstín a chutná samozřejmě skvěle. S napětím čekáme na lesní snůšku, která se bude odvíjet hlavně od počasí. Teplo a vlhko by mohlo pomoci producentům medovice a my bychom se mohli dočkat. Zatím to tak nevypadá, neboť letos nejsou vidět na listech stromů mšice. Tak uvidíme.