Rok 2018 – rok hojnosti

Posted on Posted in Nezařazené, O včelách
jiva, květový med
Jíva je zdrojem především pylu. Letos však dala i hodně nektaru.

Rok 2018 je rokem hojnosti. Již od brzkého jara vše kvetlo jako o závod. Zaznamenali jsme dokonce snůšku z jív, které jsou pro včely zdrojem především pylu. Letos však daly jívy i dost nektaru, což se projevilo tím, že včely začaly brzy stavět voskové dílo. Dalším pozitivem bylo i to, že se brzy začaly plnit medné plásty zásobami, tedy medem, který jsme letos vytáčeli poprvé 17.5.

tresen, květový med
Třešeň

Řepka byla letos lakomá

Řepka je v našich podmínkách hlavní snůškovou rostlinou. Letos vykvetla na mnoha místech brzy, u nás kvetla společně s ovocnými stromy v polovině dubna. Vzhledem k tomu, že byl duben tentokrát velice suchý, řepka nemedovala a včely na ní moc nelétaly. Projevilo se to na barvě květového medu, který je letos tmavší než obyčejně a má výraznější pylovou chuť. Lžička tohoto medu denně v zimních měsících působí jako prevence proti pylovým alergiím, kterými z jara trpí část populace. Takže pokud patříte do této skupiny, můžete to vyzkoušet a pak se ozvat, jestli to pomohlo.

Sucho a zase sucho

akát, květový med
Akát

Prý nás čekají období sucha. To není moc dobrá zpráva pro nás včelaře, ale ani pro zemědělce. Jak jsem již napsal výše, řepka nemedovala kvůli suchu a nemedoval bohužel ani akát, který letos rozkvetl opravdu nevídaným způsobem. Vůně akátu je famózní a já bych pod ním vydržel sedět celý den. Ovšem díky suchu ani akát u nás moc nedal.

A jak to tedy letos vypadá s medem?

Letos hodnotím medný výnos jako podprůměrný. Zatím. Květový med je na našich stanovištích letos tvořen zejména nektarem z ovocných stomů, jívy, maliny a ostružiny. Hodně medu jsme již zpastovali a pastovaný med má letos mírně tmavší odstín a chutná samozřejmě skvěle. S napětím čekáme na lesní snůšku, která se bude odvíjet hlavně od počasí. Teplo a vlhko by mohlo pomoci producentům medovice a my bychom se mohli dočkat. Zatím to tak nevypadá, neboť letos nejsou vidět na listech stromů mšice. Tak uvidíme.