Občas při rozhovorech se zákazníky slýchávám otázku: „Jak je to s tím včelím morem a jestli ho taky máme?“ Musím na rovinu hned v úvodu říci, že ne! To by byl totiž konec našeho hospodaření. Ale v zájmu vyšší informovanosti všech si dovolím přispět teoretickými poznatky o tom, co je mor včelího plodu, jak se šíří nebo co by měl včelař dělat, aby se moru vyhnul.
Co je původcem moru včelího plodu?
Hlavním původcem je bakterie, která nese název Paenibacillus larvae larvae. Je skutečně velmi malá a pohybuje se pomocí bičíků. Právě tento malý tvor může způsobit i to, že bude nutné spálit kompletně celá včelstva.
Jak se mor šíří?
Pokud se podíváme na samotný původ nakažení, tak je spojený s potravou – právě v ní se daný mikrob nachází. Konkrétní spora v žaludku larvy vyklíčí a začne se velmi rychle množit, až zahubí samotnou larvu. Zbytky larvy se snaží včely odstranit a nevědomky rozšiřují nákazu po plástech dál. Nutno říci, že mor včelího plodu se netýká dospělých včel, jelikož ty jsou proti danému původci odolné. Přesto však mohou šířit nákazu svými výkaly.
Jak se mor včelího plodu pozná?
Nakažené včelí larvy jsou nápadné tím, že ztrácejí svůj charakteristický lesk. Stejně tak je možné dobře poznat napadený plod podle toho, že má charakteristický zápach, který lze přirovnat například ke klihu. Nutno poznamenat, že během prvního roku nemusí být příznaky příliš zřejmé. Nemoc propuká až další sezónu a během následujících tří až čtyř let včelstvo uhyne.
Existuje prevence?
Ano. Včelí mor souvisí s hygienou vnitřního prostoru a zejména pak s čistotou voskového díla, v kterém se larvy vyvíjejí. Všechny fotografie klinického moru, které jsem zatím viděl, byly z totálně tmavých až černých plástů. To značí, že je dílo velmi staré a tudíž velmi nehygienické. Voskové dílo je třeba udržovat čisté a toho dosáhneme tak, že vyměníme minimálně třetinu celého díla ročně. Prostě vyhodíme tmavé plásty a místo nich vkládáme prázdné rámky. Včely si postaví dílo nové. Dalším preventivním krokem je pak pravidelná kontrola a pozorování včelstva. Díky nim je možné podstatnou část včelstva uchránit a mor včelího plodu eliminovat dříve, než propukne do klinického stádia. Ideální je využívat laboratorní vyšetření, která jsou v tomto směru dobrým pomocníkem, jelikož pomohou se stoprocentní jistotou určit, zda je mor včelího plodu problémem i u vašeho včelstva.
Jak je to s likvidací nakažených včelstev?
Zde jsou příkazy Státní veterinární správy poměrně tvrdé. Dojde k vymezení a uzavření ohniska v okruhu pěti kilometrů a následuje spálení nemocného včelstva, celého úlu a celé včelnice.
Závěrem je třeba říci, že včelaři, kteří se svými včelstvy kočují, prodávají oddělky nebo matky, musí povinně svá včelstva každoročně nechat vyšetřit na mor včelího plodu. Toto opatření pomáhá eliminovat šíření nákazy. Já nechávám preventivně svá včelstva také vyšetřovat, i když podle vyhlášky nemusím. Chci mít o něco klidnější spaní. Těch pár korun mi za to rozhodně stojí!