Včelař – fenolog

Posted on Posted in Nezařazené

Fenologie je pro včelaře kalendářemNedávno jsem dostal zprávu od kamaráda, který se rozhodl převzít po svém tátovi několik včelstev. Ta zpráva byla ve smyslu: „Člověče, jak tak přemýšlím o těch včelách, začínám si všímat rozdílu ve vegetaci – květu rostlin v různých místech … je to hezký…“ Čímž naprosto přesně vystihl pocity, které včelař zažívá každoročně v průběhu celé sezóny. Včelařská sezóna se totiž řídí vegetací a tím, jak které rostliny začínají kvést nebo odkvétat. Odborně se tomu říká fenologie a kdo chce, může si podrobnější informace o této vědě vyhledat třebas ZDE. Fenologie je pro včelaře kalendářem.

Včelaření mění způsob, jakým se člověk dívá na svět kolem sebe

Včelařství mění člověka a způsob, jakým vnímá svět kolem sebe. Brzy na jaře, sotva sleze sníh, vás zajímá, jestli už rozkvétají jívy, první zdroj pylu, kterému se také říká „včelí chléb“. Pokud se oteplí a včely mohou vyletět z úlů, zastavte se na procházce pod takovou kvetoucí jívou a zaposlouchejte se. Uslyšíte nad hlavou hukot, no skoro jako v úle J Včely nutně potřebují pyl ke krmení mladého plodu. Pouhým pohledem na česno úlu (to je ta díra, kterou včely do úlu létají) se dá pak zjistit, zda je vše v úlu v pořádku. Pokud jsou vidět včely, kterak přinášejí jedna za druhou do úlu pyl, tak je v úlu plod, vše je tedy v pořádku a nemusíte nic řešit. Pokud tam včely pyl nenosí, s největší pravděpodobností přišlo včelstvo během zimy o matku a včelař musí něco s takovým včelstvem udělat. Buď dodat matku anebo spojit takové včelstvo s jiným.

Den rozkvětu hlavních snůškových rostlin určuje další včelařův postup prací na včelnici

Podle rozkvětu vůdčích snůškových rostlin se pak včelař například rozhoduje, jak a kdy rozšířit životní prostor včel přidáním dalšího nástavku na úl, jestli přemístí včelstva ke zdroji snůšky, apod. V průběhu kvetení nebo po odkvětu řepky se zas většinou vytáčí med. V létě se pak sledují producenti medovice a odhaduje se, jestli bude v daném roce medovicová snůška.

Sledování a fenologické pozorování má svůj nezanedbatelný význam ve včelaření. Já si například dělám každý rok poznámky o rozkvětu hlavních vůdčích rozstlin v sezóně a podle toho pak plánuji práce na včelnici na další týdny.

Napsat komentář