Včelí med lesní je lidový název pro med medovicový nebo také květový smíšený med, tedy med z nektaru rostlin a sladké medovice. Má charakteristickou tmavší barvu a cukernatí až v horizontu několika měsíců. Med je u nás oblíbený mezi širokou veřejností a většina lidí si spojuje med převážně s tmavou barvou. Není to však stará tradice, existují prameny, které uvádějí, že dříve byly preferovány medy květové, jejichž zdrojem je pro včely převážně nektar rostlin. Kdežto medy tmavé medovicové jsou tvořeny převážně výměšky producentů medovice. Tato poněkud nesrozumitelná definice v jednoduchosti znamená, že včely sbírají z listů stromů “pot” ze mšic, puklic a dalšího hmyzu, který se živí vysáváním šťávy z listů. Jejich sladké výměšky jsou pak sbírány nejen včelami, ale hlavně mravenci, kteří žijí se mšicemi v symbióze. Mravenci chrání svoje kolonie mšic na stromech a ty jim za to dávají sladkou medovici.
Na našich stanovištích v okolí Vlčí hory však nemáme pravidelné medovicové snůšky. Je to dáno složením vegetace v nejbližším okolí stanovišť a také sezónou. Pro velkou medovicovou snůšku je potřeba, aby bylo v červnu vlhko a teplo a zároveň nebyly silné bouřky s dešti, které všechno spláchnou.
Dle zákona musí být med označen buď jako květový nebo medovicový. Oba medy mají fyzikální měřitelné vlastnosti, které je od sebe odlišují. Označit med jako medovicový, který nemá vlastnosti medovicového medu, se považuje za klamání spotřebitele a hrozí za to pokuty. Naše tmavé medy tedy raději označujeme jako květové lesní. Je to lidem bližší a srozumitelnější a pro nás “bezpečnější”.
Dobrou chuť!